Bohužel to známe… Taky se raději podobné situaci vyhneme. Nebo z nás vypadne věta, za kterou se zpětně stydíme a vyčítáme si ji, ale „nic lepšího nás nenapadlo“. Takže sdělíme něco jako: „Neboj, za půl roku si na to ani nevzpomeneš“ nebo: „Určitě budeš mít ještě jedno zdravé dítě“ atd.
Místo přílišné snahy utěšit je vhodná nabídka naslouchání
Tyto snaživě uklidňující věty se vůbec neblíží k realitě. Některé záležitosti se zkrátka nenapraví a nezmění. Co tak se místo vymýšlení ideální věty jednoduše zeptat: „Jak se teď cítíš?“ nebo nabídnout: „Chceš o tom víc mluvit?“ Dát druhému možnost vyjádřit se. A pak jenom jednoduše poslouchat, mít otevřené uši, mysl i srdce.
Proč se truchlícím chceme podvědomě raději vyhnout?
Některé zdroje mluví o tom, že vzdálit se od někoho v nesnázích pochází z dávných dob, kdy smrt mohla být nakažlivá, a proto mělo smysl se vyhnout všem v okolí, kdo jí byli nablízku. Byl to jakýsi instinkt ochrany. Jiný přístup spíše popisuje naši výchovu a oddělenost od prožívání smutku a truchlení. Ve škole nás to neučí, rodiče obvykle o těchto emocích taky nemluví.
Vyjádření soustrasti nemá být výkonem
Není užitečné vytvářet na sebe tlak ve smyslu zvládnout situaci 100% správně a dokonale. Co je důležité, je přítomnost pro toho, kdo prochází těžkým obdobím. Zkuste se před tím, než začnete mluvit, „uzemnit“, párkrát se nadechnout a zklidnit se.
TIP: Uznat něčí ztrátu je dobré udělat dříve než pozdě. I když je to někdo vzdálený, vždy je dobré vyjádřit účast a soucit. Klidně jenom e-mailem nebo textovkou. Když se ale jedná o blízkého člověka, je dobré projevit mu soustrast vždy osobně. Možná jej můžeme vzít i na procházku. Často si myslíme, že nejlepší je smrt nezmiňovat, abychom ty druhé zbytečné nerozrušili. Nakonec je možná ale více rozruší naše ticho nežli to, když promluvíme a vyjádříme soustrast.
Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.
Mohlo by vás také zajímat: Truchlení