Neutíkejte od terapeuta k terapeutovi

Někdy na prvním sezení s novým klientem slyším i takovéto očekávání. Často se pak ptám, co konkrétně nevyhovovalo, a někdy se situace vyvine tak, že motivuji klienta vrátit se do původní terapie nebo alespoň s terapeutem situaci probrat a srozumitelně uzavřít. Proč? Často se jedná o klienty, kteří mají problém s vyjadřováním nespokojenosti, negativních pocitů a jediné řešení, které znají, je pak odejít a s nadějí hledat někoho „ideálního“, u něhož se s nepříjemnou situací nebudou muset utkat.

Předchozí terapeut mi nevyhovoval

Vyhnout se něčemu neznamená, že se takhle situace vyřešila

Tento mechanismus je krásně popsaný v knize Jak vzniká důvěra. Naučit se věřit sobě i druhým od K. Trobe a A. Trobe, z vydavatelství @Maitrea, 2011:

„Pokaždé, když se otevřeme, ať milenci, příteli, učiteli, terapeutovi nebo duchovnímu mistrovi, projdeme si podobnými fázemi: počáteční opatrnost (celková nedůvěra), přehnané radostné otevření se spojené s pocitem důvěry (představy o důvěře) a konečně pocity zrady a zklamání. Pokud projdeme těmito fázemi s opravdovým pochopením, místo abychom dávali vinu druhému, můžeme dospět k opravdové důvěře“.

Idealizace předchází zklamání

Abychom překlenuli počáteční nedůvěru, většinou si idealizujeme osobu, která se nám zdá důvěryhodná. Jsme fascinováni, postavíme si ji na piedestal a nemáme žádnou reálnou představu, kdo ten člověk vlastně je.

Převzít odpovědnost a důvěřovat sobě i životu

V určitém bodě musíme převzít zpět svoji vlastní sílu, místo abychom ji promítali do učitele. Musíme vedení, které obdržíme, přijmout a opět si ho přivlastnit. Jestliže se cítíme podvedeni, je naší zodpovědností tuto zkušenost použít ne jako výmluvu, abychom se mohli uzavřít, ale naopak zpracovat naše zranění a zůstat otevřeni. V konečném výsledku jde o to otevřít se Existenci a životu samému, a tím objevit, že máme život ve svých rukou. To je důvěra, po které všichni toužíme a která nám hluboce chybí.

TIP: Když jste s terapeutem nespokojeni a máte pocit, že vás to v procesu blokuje, zkuste mu své obavy, nespokojenost a nejistoty sdělit. Často se stane, že právě v tomto bodě nastává v terapii obrat a posun a další spolupráce s terapeutem je možná a mnohem efektivnější díky otevřenosti.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Psychoterapie dává smysl tomu, co jsme prožili

Boris Štepanovič6 září, 2024