Často se u klientů setkávám s tím, že konzumaci marihuany, kokainu, experimenty s LSD atd. považují za něco, co „patří k dnešnímu světu“. Jsou pak překvapeni, že sám nemám zkušenosti aktivního uživatele a nemám další tipy „co a jak“. Dovoluji si i fantazii, že někteří pak nemají důvěru mluvit s „nezkušenou“ osobou.
Někdy i první ochutnávka trávy dokáže s psychikou pořádně zamávat
K drogám mám celkem jasně vyhraněný postoj: mám k nim respekt, který vychází z profesní i soukromé zkušenosti. Nemohu tak sdílet názor, že „ono to nic nedělá“, „je to v pořádku“, „každý to zkouší“, „to je rekreačně“… Nikoho za jejich užívání neodsuzuji a nehodnotím. Vnímám ale rizika krátkodobé i dlouhodobé konzumace.
Závislost není solitérní téma, ale je spojeno se vztahy, dětstvím nebo vztahem k sobě
Tématům drog a odvykání od nich se přímo ve své práci nevěnuji. Klientům rád nabídnu možnost pracovat na jejich jiných tématech, ale ctím kolegy, kteří se adiktologii přímo věnují a klienty směřuji v otázce odvykání na ně. Často tak vznikne ideální týmová spolupráce, kdy má klient možnost se svými potížemi lépe pracovat a porozumět jim u více odborníků.
TIP: V případě, že vážně přemýšlíte nad svojí závislostí nebo se vám jenom „občas“ nezdá v pořádku vaše konzumace drog, zkuste kontaktovat Národní linku pro odvykání poradna@chciodvykat.cz .
Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.
Mohlo by vás také zajímat: Nikotin