Klienti skutečně vědí o svých problémech hodně informací. Vědí například, že přílišná konzumace THC, alkoholu nebo sociálních médií povede k tomu, že se budou cítit špatně – depresivně nebo úzkostně. A vědí i to, že cvičení, čas strávený s rodinou a kamarády je pro ně vhodnější. Další informace už skutečně nejsou potřebné. Co je potřeba, je společné prozkoumávání toho, co klienty udržuje v těchto negativních vzorcích a v přidruženém kolotoči studu a celkové rozpolcenosti.
Co je pomoc? Rady, nebo možnost v bezpečí rozvíjet vlastní schopnosti?
Německá psychiatrička Frieda Fromm-Reichmannová řekla: „Klienti potřebují prožitek, ne další vysvětlení. Co jim skutečně pomáhá ke změně, nejsou nápady a myšlenky terapeutů, ale situace, ve kterých s nimi prožijí to, že jsou skutečně viděni, slyšeni a uznáváni bez podmínek. Vždy, když terapeut ustojí situaci a nenabízí řešení, poskytuje tím klientovi prostor a možnost pracovat se stresem. To posiluje resilienci a vlastní schopnosti, terapeut tím umožňuje klientovi zvětšovat si kapacitu na překonávání překážek, a stávat se tak odolnějším a silnějším.
Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.
Mohlo by vás také zajímat: Psychoterapie – cesta nahoru, dolů, zatáčkami i složitým terénem