Léto se blíží. Přináší vytoužený odpočinek. Jak se příliš nevysílit i v běžném životě, jsem se zamyslel v červnových příspěvcích na Instagramu.
Prevence vyhoření a síla emocí v umění
Než zakusit, co to znamená „vyhořet“, je lepší se naučit vypnout a přeladit se na jiné myšlenky. Sám život neustále nabízí různé možnosti a vjemy, které mohou mysl vytáhnout z kolotoče ulpívavého přemýšlení o povinnostech.
Jednou z forem vypnutí může být pozitivní a příjemný zážitek z divadelního představení. Zastavení kolotoče myšlenek podporuje zákaz používání mobilu, ticho a tma v hledišti, intenzivní představení.
K zamyšlení: Když se vám ale ani po dvou hodinách sledování představení nepovede na chvíli se odpoutat od problému, který neustále řešíte, bude vhodné brát to jako výstražné znamení. Je možná čas požádat okolí o pomoc.
Objímaní jako prevence špatné nálady
Objímání snižuje stres a podporuje zdraví. A podle Journal of Nonverbal Behavior to není všechno, co nabízí. Lidé, kteří často objímají druhé, jsou mnohem pozitivněji naladěni. Z objímání dokážou nejvíce profitovat svobodní a „single“ jedinci. Podobně bylo při zlepšování nálady objímání užitečné pro lidi, kteří mají sklon k neurotickému chování. V průměru dojde u člověka za den ke čtyřem objetím.
TIP: Nestyďte se a dnes obejměte někoho blízkého při nejbližší vhodné příležitosti.
Rozdat se pro druhé – nebezpečné sebeobětování
Přílišné obětování se jednoho partnera může dlouhodobě vztahu paradoxně ublížit. I kdyby původní úmysly byly jen ty nejlepší. Nejenom ten, který ustoupil, se může cítit nepohodlně.
Toho, kvůli kterému se druhý obětuje, provází taky směs různých pocitů. Nejprve se cítí vděčný, milován a akceptován. Zároveň může mít postupně výčitky a cítit se dlužníkem, který by měl něco vrátit.
TIP: Když začnete pochybovat, jestli jste se ve vztahu příliš neobětovali, zkuste se nejprve soustředit na to, čemu to ve vztahu prospělo. Možná je váš partner/ka spokojenější nebo vy sami jste na sebe hrdí za to, jak jste situaci zvládli. Zvažte taky, jestli jste si tehdy nepomysleli: „Někdy budu zase chtít něco já“, ale nenašli jste zatím odvahu prosadit své požadavky?
Rozdat se pro druhé – kdo je skutečně na prvním místě?
„V případě náhlého poklesu tlaku vzduchu v kabině letadla… nejdříve nasaďte kyslíkovou masku sobě, pak dětem a ostatním.“ Usměvavá stevardka má jasno v tom, jak se zachovat odpovědně vůči sobě a okolí.
TIP: Vždy, když si myslíte, že vaše pomoc je nutná, zeptejte se, jestli věříte schopnostem a síle toho druhého. Možná druhé vnímáte jako slabé a neschopné. Přílišnou obětavostí jenom prohlubujete jejich pochybnosti a nedůvěru v sebe sama. A to je medvědí služba.
Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.
Mohlo by vás také zajímat: Jak může vzniknout syndrom vyhoření?