Psycholog radí, jak na smutek, špatnou komunikaci, pocit osamění, touhu po dokonalosti, pocit vyhoření apod. v projektu, který podporuje zdravý životní styl.
Již třetím rokem se věnuji písemným odpovědím na anonymní dotazy dospělých kuřáků, kteří chtějí s nikotinem skoncovat. Poradna je součástí projektu „Karlovy Vary – město bez kouře“, který podporuje zdravý životní styl obyvatel i návštěvníků města. Chce podpořit ochranu lázeňského prostředí a pomoci kuřákům přestat kouřit cigarety. Jednotlivé příspěvky najdete v Karlovarských radničních listech.
Zdravý životní styl = tělesné a duševní zdraví
Dotazy na psychologa se týkají kouření, ale často je potřeba na malém prostoru oslovit také prožívání dospělého kuřáka (smutek, pocit osamění, frustrace, problémy v komunikaci apod.), které nepřímo s kouřením souvisí a ovlivňuje kvalitu jeho života.
Psycholog: Nikotin je návyková a zdraví škodlivá látka. Závislost se nedá nijak „okecat“.
Z množství příběhů a dotazů jsem vybral následující, ve kterém je kouření součástí rituálu a důležitých emocí – vzpomínek na zemřelého. Situaci samozřejmě nelze považovat za vyřešenou poté, co si přečtete odpověď. Je na dotyčném, jestli se odhodlá udělat reálnou změnu a požádá o pomoc okolí a odborníka.
Požádat o pomoc není projev slabosti
Před půlrokem mi zemřel otec. Měli jsme moc fajn a blízký vztah. Hlavně od doby, kdy se nám s manželkou narodila dvojčata. Otec dlouho stonal, bylo to pro nás všechny těžké. Často teď na něj myslím, jak jsme si vždy spolu dali „jedno cigáro“. Když bylo moje manželství v krizi, otec mi radil a situaci rozebíral se mnou u cigarety. Teď, když si zapálím, přijde mi, že jsme zase spolu. A to jsem byl přesvědčený, že s kouřením seknu. Jsem se v tom nějak zamotal…
Jaroslav, 55 let
Stále jste v procesu truchlení. Ztráta rodiče je vždy bolestnou situací, bez ohledu na to, kolik je nám skutečně let. Vzpomínky na toho, kdo odešel, se s různou intenzitou vracejí tak, jak se vrací smutek, beznaděj, vztek a jiné pocity. Je pochopitelné, že teď vám cigareta připomíná chvilky s otcem. Přestat kouřit by bylo jako zahodit tyto vzpomínky. Dejte procesu truchlení čas. Jestli ani po dalších třech měsících nebudete pozorovat úlevu a více neutrálních nebo spíše pozitivních pocitů, vyhledejte odborníka, se kterým budete moct probrat své prožívání. Už teď můžete začít o odvykání kouření přemýšlet a připravovat se na něj. Důležité bude umět si oddělit vzpomínky na otce od zlozvyku, který vám poškozuje zdraví. Kouření působí negativně téměř na všechny orgány v těle. Cigareta byla jenom doplněk, to, co vás skutečně spojovalo, byl jeho vztah k vám jako k synovi a jeho skutečný zájem o vaše problémy. Předpokládám, že takovým otcem chcete být i vy pro své děti. Je proto důležité udržovat se ve formě psychické i fyzické. Jakmile budete vnitřně přesvědčen o tom, že kouření je zdraví škodlivý zvyk, kterého se skutečně vy sám chcete zbavit, začněte si všechny myšlenky a nápady sepisovat. Důvody, proč chcete přestat kouřit, čeho se v procesu bojíte, co vám brání začít atd. Oblasti, které vám nejsou jasné, konzultujte s odborníky. Se zlozvykem bude potřeba skoncovat radikálně. Je to jednodušší nežli postupné snižování počtu cigaret. Naplánujte si, jak se za úspěchy odměníte, a taky to, kdo vám bude ve chvílích váhání pomáhat. Nebuďte na proces odvykání sám. Ideální by bylo požádat o podporu někoho známého, který taky prošel procesem odvykání a dokáže pochopit, co prožíváte a potřebujete. Přeji vám hodně zdaru! B. Š.
Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se tématu věnovat osobně kontaktujte mě e-mailem boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
UPOZORŇUJI, ŽE NEJSEM ADIKTOLOG, A V PŘÍPADĚ LÉČBY ZÁVISLOSTÍ DOPORUČUJI OBRÁTIT SE PŘÍMO NA ODBORNÍKA, KTERÝ SE TOMUTO TÉMATU VĚNUJE.
Mohlo by vás také zajímat: Myšlenkové pasti