I násilník může někdy vše obrátit ve svůj prospěch

Nejlepší obrana je útok, tak zní známé pravidlo. O tom, kdy a proč je to správné, a kdy naopak ne, by se daly napsat knihy. Rád bych upozornil na situaci, kdy je obrana útokem neférová a zákeřná. Takovýto způsob obrany má zkratku D.A.R.V.O. a úspěšně jej používají predátoři a násilníci. Při jeho popisu si dovoluji čerpat z knihy H. Vojtové „Trauma a disociace“ z nakladatelství Portál.

Nejlepší obrana je útok

Popřít, zaútočit, obrátit role… a situace se rychle může změnit

Přesněji tento proces, typický při vyšetřování násilných činů, popsala Jennifer F. Freyd, když spojila tři klíčové reakce pachatelů na odhalení jejich činů do zkratky: DARVO – Deny, Attack, Reverse the roles of Victims. Tedy: popřít, zaútočit a obrátit role oběti a pachatele.

Jak může probíhat obrácení rolí oběti a pachatele?

Co to tedy znamená? D – DENIAL – Popření je obvykle sebevědomé a sebejisté prohlášení, že skutek se vlastně nestal. Oběť si vše vymyslela, podlehla omylu nebo tlaku okolí. Patří sem taky bagatelizace, relativizace, zpochybňování, překrucování a dezinterpretace faktů – to je typické u propagandy a přenášení odpovědnosti na oběť nebo okolnosti.

Písmeno A – ATTACK – Útok může znamenat např. vyhrožování zažalováním za poškození dobrého jména, zkompromitování, označování oběti jako duševně nemocné a připisování nečistých a skrytých motivací.

Písmeno R – Reverse the Roles of Victims – Obrácení rolí oběti a pachatele částečně již vyplývá z předcházejícího. Pachatel se začne prezentovat jako terč nenávisti oběti, ukazuje utrpení, jemuž je kvůli obvinění vystaven, a dovolává se pochopení a soucitu svědků. Hraje na stejné lidské city, které upírá oběti. Chce vytvořit alespoň dojem, že pravda je někde uprostřed a obě strany mají stejný podíl na tom, co se stalo.

Nejedná se jenom o teorii, příklady můžeme najít i kolem nás

Přiznávám, že jsem příspěvek psal jako reakci na několik událostí ve veřejném prostoru, kdy mi přišlo, že byla použita tato metoda. Je proto dobré si připomenout, že není všechno, jak se zdá, a obrana a chuť vyvinit se může být někdy rafinovaná a hlavně nefér.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Agrese na internetu

Boris Štepanovič30 srpna, 2024