Nebojme se promluvit si o penězích

Peníze jsou tradičně považovány za zdroj napětí v rodinách a v partnerstvích. Studie Dixie Meyerové a Renaty Sledgeové  ze St. Louis University School of Medicine potvrdily, že 40 % nedorozumění u lidí v dlouhodobých vztazích vzniká ohledně financí. Nebylo ale úplně jasné, o jaká nedorozumění se jedná. Výzkumníci z kanadské Carleton University v Ottawě přišli s novým pohledem a tvrzením, že konflikty ohledně financí jsou, v malém rozsahu, pro rodinu užitečné. Sezdané páry, které diskutovaly o každodenních výdajích, měly celkově pozitivnější prožívání vztahu.

Nebojme se promluvit si o penězích

Debaty o penězích nemusí znamenat jenom konflikt

Johanna Peetzová uvádí 3 typické zdroje konfliktu ohledně financí:

1. nerovnováha – jedna strana platí více než druhá,

2. nezodpovědnost – jedna strana bere na sebe odpovědnost za rozhodnutí a jejich důsledky více než druhá,

3. ideály – jedna strana má jiné hodnoty než druhá. Samozřejmě je klíčové, kdy, kde a zejména jak tyto diskuse vedeme. Není vůbec vhodné se těmto tématům vyhýbat, ale je dobré mít plán. Doporučuje se jednou za čtvrtletí probrat finance, zejména když máte skutečně problémy s penězi. To platí i pro širší rodinu, pokud členy spojují finanční závazky a zájmy.

Debata o penězích – ne vždy a ne všude

Na druhou stranu je důležité vyhýbat se rozhovorům o penězích na narozeninových oslavách, večeřích nebo rodinných dovolených. Tam patří zábava a dobrá nálada, ne debaty o financích.

Nejdůležitější je vyjasňovat si postoje, které jsou spojeny s penězi. Toto zvládají líp rodiny, které jsou zvyklé diskutovat o neshodách a probírají různé názory, hodně spolu mluví, vyjasňují si a dokážou stanovovat priority.

TIP: Nezapomínejte, cílem není mít hodně peněz. Cílem je mít možnost jít a uskutečnit vlastní sny a plány. A to je spojeno hlavně s převzetím odpovědnosti za vlastní kroky a aktivity.

Volně podle Psychologies, 6/2024


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Vztahy jsou někdy jako aprílové počasí

Boris Štepanovič15 listopadu, 2024