Agrese na internetu

Proč máme potřebu se hádat na sociálních sítích s lidmi, které vůbec neznáme?Možná je pro někoho příjemné užívat si, jak zlost energizuje. Hádat se, vulgárně napadat, urážet v on-line diskuzích může být dobrým ventilem nashromážděného tlaku pro ty, kteří mají nejistotu v tom, jak zacházet s vlastním hněvem a zlostí.

Agrese na internetu

Nový fenomén: Agrese na internetu

Anonymní prostředí poskytuje možnost se agresivně projevit i těm, kteří by si to z různých důvodů – věk, pohlaví, fyzická síla – nemohli jinak dovolit. Obvykle sám agresor má problémy se sebedůvěrou, sebeúctou. To samozřejmě takovéto chování neomlouvá. Je důležité rozlišit mezi nepříjemnou a intenzivní diskusí a on-line šikanou.

Když se hněváme, obvykle vyvstávají témata, kterými se bude potřeba zabývat: hranice, přijetí druhými, vzájemná úcta apod.

TIP: Buďte obezřetní ve vypjatých diskusích a připusťte si myšlenku, že za některým profilem se může skrývat i agresor nebo duševně nemocný. Neprovokujte zbytečně. 

Jak předejít a bránit se šikaně na internetu:

  1. Blokujte podezřelé účty a nedůvěryhodné sledující.
  2. Hlídejte si soukromí, nesdělujte soukromé informace, nevěřte neznámým lidem.
  3. Svěřte se, jestli máte problém s internetovou šikanou. Nezůstávejte sami, i když je situace citlivá (např. pokud jste někomu poslali své intimní fotky, poraďte se s okolím nebo odborníky, požádejte o pomoc).
  4. Sbírejte důkazy, uchovávejte si vše, co by mohlo pomoct v případě vyšetřování.
  5. Předejte věc policii, pokud máte podezření, že šikana naplňuje znaky přestupků nebo trestních činů.


Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: Psycholog vs. online svět

Boris Štepanovič17 května, 2024