Léto začalo krásným počasím, ale pro mě zůstalo pracovní. Kromě práce s klienty jsem se soustředil na vylepšení své pracovny. Pověsil jsem v ní nové obrazy a zabydlely se v ní vázy a mísy z českého hutního skla. Kreativitu mistrů sklářů a výtvarné umění celkově obdivuji a pokládám za povznášející. Vázy mají pro mě i jistou symboliku a vytvoření podobných obrazů, jaké mám v pracovně, si můžete i sami vyzkoušet.
Můj obdiv ke starému hutnímu sklu
V mé pracovně se zabydlely nové dekorace. Vázy a mísy z českého hutního skla. Jasné barvy prozářily prostor a pracovna působí jako malá galerie nebo byt sběratele. Vázy jsou jedinečné a každá je jiná. Mají v sobě bublinky, drobné oděrky, sem tam oťuk nebo prasklinu na povrchu. Připomínají mi naše lidské příběhy, které jsou taky barevné, jedinečné a nedokonalé.
Mým cílem je, aby prostor na klienty nepůsobil stísněně a neosobně. Kreativní výtvory mistrů sklářů z minulého století přinášejí lehkost, barevnost a zároveň mohutnost těžkého skla. Jejich nápady a barevné kombinace jsou obdivuhodné. Věřím, že barvy a tvary podporují pohodovou a tvořivou atmosféru při setkávání se s klienty.
Pouring – výtvarná technika, která učí trpělivosti a důvěru v proces
Další novinkou v mé pracovně jsou nové obrazy. Tentokrát jsem se rozhodl pro vlastní tvorbu. U techniky pouringu, tj. lití rozředěných akrylových barev přímo na plátno, je zajímavé a dobrodružné to, že nikdy nevíte, jak bude obraz nakonec vypadat. Můžete ovlivnit jenom výběr barev, ale to, jaké tvary vzniknou nebo které barvy budou dominovat, nelze dopředu naplánovat. I když při tvorbě přestanete plátno naklánět ve snaze barvy alespoň trochu usměrňovat, ony si stejně až do úplného zaschnutí dělají, co samy chtějí. Zkrátka musíte přestat barvy řídit a proces „pustit“. Výsledek je tak vždy překvapením. Toto nastavení mi připomíná proces terapie a hledání míry, jak správně ovlivňovat rozvoj každého klienta.
TIP: Jestli vás výtvarná technika zaujala, můžete zkusit Workshop Acrylic Pouring v Arthouseatelier v Praze.
Často slyším od klientů: „Za to všechno může jenom on.“
To, co nechceme vidět na sobě, vidíme velmi jasně na druhých: chyby, nedostatky, omyly. Svůj podíl odpovědnosti si neradi přiznáváme. A tak hledáme někoho, kdo nás utvrdí v tom, že máme pravdu a chybuje okolí. Tím si vylepšíme vlastní sebeobraz. Pravdou je, že chyby děláme všichni. Hledání viníka nás často zaměstná natolik, že přestaneme vidět svou odpovědnost za situaci, a někdy i vlastní podíl viny na ní.
V terapii nejde nikdy o hledání viníka. Jako psycholog a psychoterapeut vám nabízím prostor pro sebereflexi – možnost utřídit si vlastní myšlenky a pocity a porozumět jim. Někdy je užitečné zamyslet se i nad tím, jak mohla situace vypadat z úhlu toho druhého. Dalším krokem bude pak pochopit, proč tak horlivě hledáte viníka v okolí.
TIP: Kdykoliv máte pocit, že za všechno může ten druhý, připomeňte si, že v situaci jste (byli) dva. A raději si zhluboka několikrát vydechněte, než znova začnete odmítat svou část odpovědnosti. A když to bude jenom trochu možné, zkuste se zamyslet nad tím, jestli ten druhý neměl i v něčem pravdu…
Není jednoduché odolat emotivnímu dotazu: „Rozhodla jsem se správně?“
Často se řídíte názory druhých, spoléháte na ně a mnohá rozhodnutí necháváte raději na někom jiném? Hledáte jistotu a souhlas okolí? V terapeutickém procesu ode mě jako od psychologa a psychoterapeuta neuslyšíte nikdy mechanické schvalování svých názorů. Budu vám vždy nabízet možnost prozkoumat, proč jste se rozhodla tak nebo jinak. A jestli nad rozhodnutím váháte, poskytne vám terapie prostor zamyslet se nad tím, na co vás vaše nerozhodnost v životě upozorňuje.
TIP: Při rozhodování skutečně platí „ráno moudřejší večera“. Udělejte si přípravu například formou seznamu pro a proti, kdy do sloupců napíšete klady a zápory prvního rozhodnutí a vedle klady a zápory toho druhého. Nebo si sepište všechny své představy o důsledcích různých rozhodnutí. Pak je nutné na chvíli snahu o nejlepší řešení přerušit a zaobírat se něčím úplně jiným. Ráno se s novou energií a čerstvou myslí k rozhodování vraťte znova.
Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně kontaktujte mě e-mailem na boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.
Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.
Mohlo by vás také zajímat: Sympatie, konflikty a kompromisy o dovolené