Květen – Měsíc vzbuzující emoce

Máj, lásky čas. Květnové příspěvky na Instagramu byly emotivní a zájem vzbudily zejména ty, které se věnovaly komunikaci ve vztazích.

emoce

Film „Nějak se to komplikuje“ mě inspiroval k zamyšlení, jaké je to přiznat si otevřeně chybu. Jakkoliv se může zdát, že přiznat se je vždy dobrý nápad, užitečné je si připomenout, že nemá smysl se do něčeho nutit.

TIP: Do přiznání se netlačte, nedělejte nic na sílu. Nemějte očekávání, že se posléze všechno rázem změní a bude klid. Může se stát, že právě tehdy začne období intenzivního probírání všeho, co se zatím nikdy neřeklo.

Emoce není dobré dlouhodobě potlačovat

Silné emoce není možné dlouho potlačovat. Platí to zejména pro hněv. Často jeho potlačování dopadne tak, že „to“ z nás vyjde všechno naráz. Vystihla to klientka, když popsala situaci: „Otec byl s každým zadobře. A pak to z něj vylítlo všechno najednou. Nestačili jste se divit.“ Jakkoliv chceme být zadobře s okolím, naší povinností je být hlavně v souladu se sebou a porozumět svému chování. Tak se nám lépe povede zdolávat komplikace a problémy v životě. Někdy postačí k lepšímu sebeporozumění promluvit si s někým blízkým, navštívit seminář nebo konzultace s odborníkem.

Ticho = pasivně agresivní trest

Ticho má svoji moc. Zejména tehdy, když je použito jako druh trestu. Často slyším od klientů: „Matka nás trestala tichem.“ Ticho vyvolává pocit ohrožení. Pro dítě to může být jeden z nejhorších trestů, který zanechá stopy. Často pak paradoxně ignorování jako trest opakujeme a používáme ve svém okolí v dospělosti. V partnerství ticho narušuje důvěru a postupně celý vztah. Pasivní agresi v této formě je někdy těžké se postavit.

TIP: Jestli máte pocit, že vás někdo trestá tichem a ignorováním, nebojte se situaci popsat a otevřít: „Všiml jsem si, že se mnou nekomunikuješ. Stalo se mezi námi něco?“

V květnu oslavuji narozeniny. Vyhledal jsem, co v numerologii znamená číslo 5, které se v mých půlkulatinách a datu narození opakuje. Tak to vypadá, že se mám skutečně na co těšit! Více najdete na Instagramu.

Jak se z toho všeho nezbláznit?

K celkově dobré kondici v jakémkoliv věku prospívá pohyb a přiměřená mentální aktivita. Je fajn pečovat o sebe dlouhodobě – nic nárazového stejně nefunguje. Pro tělo pravidelná procházka nebo cvičení a pro mysl zklidnění, čas o samotě, ale i mezi blízkými a přáteli.

TIP: Potřebujete zklidnit a upokojit svou mysl? Pomáhá pravidelně se odpojovat od sociálních sítí, zpravodajství a reklam.

Jestli vás článek inspiroval k zamyšlení a máte zájem se některému tématu věnovat osobně, kontaktujte mě e-mailem boris@borisstepanovic.cz nebo telefonicky na +420 605 722 592. Bude mi ctí se s vámi potkat a doprovázet vás na cestě k hlubšímu sebepoznání a sebepřijetí.

Příspěvky prošly jazykovou korekturou a jsou psané bez pomoci AI.

Mohlo by vás také zajímat: T jako Terapie: Psycholog zná proces terapie na vlastní kůži

Boris Štepanovič30 května, 2023