Celkově je smysluplné dát si před dovolenou, na které budeme v kolektivu s cizími neznámými lidmi dopředu pravidla, hranice a limity, jak chceme v kolektivu fungovat, co už vadí a co ještě je možné tolerovat a povznést se nad to. Rozdíl bude v tom, jestli skupinu známe nebo ne. A pamatovat si, že když jsem něco před dovolenou klasifikoval jako „to tedy nevydržím“ tak pak na dovolené není správné začít experimentovat nebo se do situace nutit a „snažit se to vydržet“, ale aktuálně řešit a dávat najevo svoji nelibost a nespokojenost, tak abychom se nezačali užírat uvnitř.
Na dovolené je vhodné řešit hned a nenechat situaci vyhnít, nemáme obvykle tolik času a ani prostoru, jinak riskujeme zkažené dny otrávené vleklým konfliktem. Takže spíše se asertivně, srozumitelně vymezit, popsat vlastní potřeby a požadavky a vyjednávat o jejich uspokojení.
Na druhé straně dovolená může být i správný čas pro experimentování s vlastními hranicemi tolerance a pokusech „opustit vlastní komfortní zónu“.
Někdy je dobré si uvědomit, v jaké roli a vztahu jsme vzhledem ke členům prázdninového kolektivu. Je lehké vklouznout do role „policajta a vůdce“, jestli jste v práci zvyklý řešit a organizovat projekty. Dovolená by měla být ale o odpočinku a výzvou pro vás může být zkoušet aspoň na dovolené nezasahovat, neřídit, nekontrolovat apod. a dopřát si od vaši každodenní role odpočinek.
Dovolená by měla být o uvolnění a pohodě, poznávání neznámých a nových zážitků. Odměnou nám může být i to, že když nás první, možná trochu nepříjemný dojem z protějšku úplně neodradí, můžeme poznat zajímavého člověka, který nám přinese do dovolenkových chvil nové podněty a zážitky, i když to „není úplně náš šálek čaje“ a nestane se součástí našeho života v budoucnosti.